Як редакція розслідувачів з Луцька шукає нові можливості і фінансування
Після раптової новини у січні цього року щодо призупинення фінансування проєктів для медіа, незалежна журналістика опинилася у складній ситуації. Медійникам довелося швидко адаптуватись до нових реалій та шукати інші джерела фінансування, зокрема, гранти з Європи, звертатися за підтримкою до читачів.
Як вже писав ІМІ, 3 лютого 2025 року Ілон Маск заявив, що президент США Дональд Трамп «погодився» закрити Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). До цього, Трамп вирішив призупинити діяльність USAID на 90 днів для проведення перевірок, щоб перевірити чи відповідають проєкти політичним цілям. Державний департамент США у березні цього року заявив про ліквідацію USAID.
Волинські медіа теж постраждали через призупинення фінансування медійних проєктів з США. Зокрема, як писав Інститут масової інформації, допомогу від USAID отримувала громадська організація «Центр журналістських розслідувань «Сила правди», якій 19 жовтня минулого року виповнилося 7 років. Топ-10 публікацій на сайті «Сила правди» за 2024 рік можна подивитись тут.
Зараз «Сила правди» є лідером по розслідуваннях у регіоні. Журналісти піднімають суспільно важливі теми і показують, як все насправді. Медійники висвітлюють теми корупції у владі, розпорядження державним та комунальним майном, пишуть про зловживання службовим становищем при владі, про статки олігархів. Також вони створюють розслідування на теми екології, медицини, незаконні будівництва, судову систему, освіту, виїзд чоловіків призовного віку за кордон.
У 2022 році «Сила правди» запустила важливий проєкт про білоруську пропаганду у YouTube з назвою «Воєнна шпальта». Ведучі проєкту Костянтин Яворський і Оксана Петрук спростовували фейки, маніпуляції і ворожі наративи російської пропаганди. Загалом в рамках проєкту журналісти випустили 30 відео в YouTube. Цей медіапроєкт підтримала Media Development Foundation в рамках програми «Екстрений фонд порятунку українських регіональних медіа».
Медійники дотримуються етичних стандартів, а роботу редакції вже неодноразово високо оцінювали на професійних конкурсах. Наприклад, у 2018 році журналіст-розслідувач «Сили правди» Юрій Горбач посів ІІ місце в номінації «Регіональне онлайн-медіа» у конкурсі журналістських розслідувань на тему фінансування політичних партій.

Команда медіа продовжує працювати, шукаючи нові можливості, розвиваючи співпрацю з читачами і рекламодавцями. У розмові з директором Центру журналістських розслідувань «Сили правди» Юрієм Горбачем поговорили про стратегічні цілі і нові виклики, які постають перед незалежними журналістами сьогодні.
Про підтримку читачів
У редакції є свої «Люди правди», які підтримують журналістів по-справжньому. Юрій Горбач розповів, що в редакції є стратегія по залученню читачів і глядачів до підтримки медіа. Наразі цю стратегію вдосконалюють і доповнюють.

«У статтях на нашому сайті є банери із закликами підтримати незалежне медіа, на сторінках в соціальних мережах регулярно виставляємо заклики підтримати і долучитися до нашої спільноти, робимо інтерактивні вставки з проханнями підтримати і у наших відеопрограмах на YouTube, ведемо постійно рубрику «Ми вплинули», де розповідаємо про зміни та реакції. які відбуваються після наших матеріалів і туди також додаємо про можливість долучитися і стати частиною цих змін», – говорить він.
На сайті є розділ «Підтримати проект», щоб читачі могли надсилати гроші редакції. Юрій Горбач каже, що ефективніше працюють цільові дописи з посиланням на сторінку з донатами в соціальних мережах.
«Особливо, якщо це роблять журналісти і редактори, адже велику роль грає довіра і особисті знайомства аудиторії із членами команди. Загалом можу сказати, що сторінку для підтримки медіа ми точно розробили не дарма, адже завдяки читачам і глядачам зуміли зібрати близько 120 тисяч гривень за майже 1,5 року. Це не дає змогу повністю фінансувати роботу медіа, але дає можливість закривати деякі термінові і критичні потреби команди. Тож ми дуже вдячні читачам і глядачам і намагаємося виправдовувати їхню довіру», – ділиться досвідом керівник «Сили правди».
Рубрика «Підтримати проєкт» із залученням журналістів медіа. Скриншот: «Сила правди»
Юрій Горбач розповідає, що редакція живе в умовах постійного пошуку фінансування. Зараз у різних форматах до роботи медіа залучено 15 людей. Звільнень через нестачу фінансування поки не було, втім редакція призупинила співпрацю з деякими дописувачами. Нових членів команди наразі не шукають. Нові вакансії з’являються, якщо хтось йде з команди і потрібно закривати окремі напрямки.
«Шукаємо фінанси, аби утримати принаймні ту команду, яку маємо. Про розвиток зараз складно говорити», – зазначає директор.
Про вплив «шокової терапії» з США на медіа
Онлайн-медіа «Сила правди» має певний дохід від реклами.
«Після шокової терапії від Дональда Трампа у січні ми активізували роботу з рекламою, але, знову таки, наразі йдеться про межі 2-3% бюджету. Це шлях довгий і ми маємо цікаві пропозиції співпраці для рекламодавців на сайті і для YouTube-каналу. Тож, маємо надію на розвиток», – ділиться напрацюваннями Юрій Горбач.
Усі рекламні тексти на сайті позначені словом «Реклама», як передбачено законодавством. На сайті можна побачити рекламу смартфонів, автоцивілки, прилади для дому, для садівництва та інше.
За словами керівника, пропозиції щодо сумнівної реклами були завжди. Однак вони суперечать політиці щодо реклами і від такого відмовляються.
Про стратегічне планування і зміни
Редакція Центру журналістських розслідувань «Сила правди» через призупинення фінансування грантів з США внесла корективи в свої плани.
«Ми відмовилися від ідей розвитку, запланованих на цей рік. Скоротили кількість дописувачів, але поки що шокова терапія Трампа не була критичною. Думаю, наслідки стануть більш відчутними за кілька місяців, адже віднині живемо в умовах постійного пошуку фінансування», – говорить директор «Сили правди».
Про силу впливу
Після виходу розслідування «У Луцьку медики налагодили бізнес на видачі довідок для поселення студентів в гуртожитки» журналістки Ірини Кравчук 25 вересня 2024 року в поліклініці Волинської обласної інфекційної лікарні студентам припинили видавати фіктивні довідки для поселення у гуртожиток і брати за це гроші. Такі довідки видавали студентам без оглядів і обстежень. Після розслідування лікар і медсестра закладу, які видавали такі довідки за гроші, отримали догани.
Журналістам «Сили правди» неодноразово доводилось боротися за отримання інформації. Наприклад, у березні цього року журналістка Ольга Юсковець виграла в Державної служби з безпеки на транспорті судову справу щодо доступу до інформації. Суд зобов’язав установу надати їй інформацію про військовозобов’язаних, які виїхали з України за системою «Шлях» за поданням ліцензованих вантажоперевізників і не повернулися. Раніше Ольга Юсковець співпрацювала із «Силою правди», а з минулого року працює в «Bihus.info». Суд вирішив, що Укртрансбезпека має надати інформацію, але з певним обмеженням. Зокрема, йдеться про інформацію без імен і прізвищ водіїв-утікачів.
Про перспективи
Справжні незалежні медіа важливо підтримувати, адже незаангажовані журналісти можуть впливати на рішення, навіть ліквідовувати порушення. Коли щось змінюється на краще після висвітлення проблеми в журналістському матеріалі – це надихає й інших творити зміни. Правда має значення і сила впливу незалежного медіа – теж.
Мая Голуб, регіональна представниця Інституту масової інформації у Волинській області
Help us be even more cool!